Co je toroidní transformátor?

Toroidní transformátor je speciální typ elektrického transformátoru, který používá jádro ve tvaru toru nebo koblihy. Toto jádro je vyrobeno z feromagnetického materiálu, jako je laminovaná železa, železný prášek nebo ferrit. Toroidní transformátory jsou pasivní elektronické komponenty, které mohou přenášet energii z jednoho obvodu do druhého indukováním elektromotorické síly (EMF) ve sekundárním vinutí. Jsou široce používány v různých elektronických zařízeních, jako jsou napájecí zdroje, invertory, zesilovače, televizory, rádia, počítače a audio systémy.

Jak to funguje?

Toroidní transformátory pracují na principu elektromagnetické indukce. Když střídavý proud (AC) prochází primárním vinutím, vytváří se kolem jádra měnící se magnetické pole. Toto magnetické pole indukuje EMF a poté proud ve sekundárním vinutí, čímž přenáší energii z primárního obvodu do sekundárního obvodu. Množství generovaného napětí závisí na poměru počtu vinutí v primárních a sekundárních cívkách. Vyšší poměr znamená vyšší výstupní napětí.

Konstrukce toroidního transformátoru

Konstrukce toroidního transformátoru zahrnuje jádro ve tvaru toru nebo koblihy. Jádro je vyrobeno z feromagnetického materiálu, jako je laminovaná železa, železný prášek nebo ferrit. Primární a sekundární vinutí jsou navinuty kolem jádra a jsou odděleny izolačním materiálem. Tento design snižuje únik magnetického toku a zlepšuje elektrickou účinnost transformátoru. Pro aplikace s nízkou frekvencí (50 Hz až 400 Hz) se používají jádra z laminovaného železa nebo železného prášku. Pro aplikace s vysokou frekvencí (desítky kHz až stovky MHz) se používají ferritová jádra.

Závěrem, toroidní transformátory jsou zásadní komponentou mnoha elektronických zařízení díky jejich účinnosti, kompaktní velikosti a nízkému elektromagnetickému rušení. Pracují na principu elektromagnetické indukce a jsou konstruovány s unikátním jádrem ve tvaru koblihy pro zlepšený výkon.

Výroba toroidních transformátorů dle potřeb zákazníků

Společnost JK Eltra je výrobcem toroidních transformátorů, které jsou schopni vyrábět na základě specifických potřeb klientů. Bez ohledu na to, zda potřebujete toroidní transformátor pro napájecí zdroje, invertory, zesilovače, televizory, rádia, počítače nebo audio systémy, JK Eltra má schopnosti a zkušenosti, aby vám poskytla řešení na míru.